„Vasfüggöny” túra – kistúra a Barátság park környékén
Download track as GPX file to load it on your GPS device.Teljes táv: | 5,5 km |
---|
Össz. emelkedő: | 70 m |
---|---|
Össz. lejtő: | -80 m |
Magasság max.: | 215 m |
---|---|
Magasság min.: | 165 m |
Útvonal: Bödeháza, Barátság park – Szentistvánlak – Z– jelzés – Z▲ jelzés – Riganóci-szőlőhegy (Szlovénia) – „Csikólegelő” – Zsitkóc előtti földút kereszteződése – Bödeháza, Barátság park
- Túra típusa: gyalogos
- Ajánlott időszak: kora tavasztól késő őszig
- Parkolási lehetőség a Barátság park északi oldalán
A közel 1,5 óra időtartamú gyalogos túra szervezhető családi kiegészítő programként, de iskolai osztálykirándulásra is kiválóan alkalmas. A túra során lehetőségünk nyílik a hetési táji értékek és a XX. század történeti eseményeinek (hidegháborús időszak) megismertetésére. A túra a Zöld utak jelzés (fehér alapon nagy Z) mentén járható körbe, és érinti Szlovéniát is.
Útvonal
2014-ben adták át a Bödeháza és Zsitkóc között található Barátság parkot, amelyet a zöldhatáron, az egykori szekérút mellett alakítottak ki. A park ma is emlékeztet 2004-re, amikor a két település polgárai együtt ünnepelték Szlovénia és Magyarország EU-csatlakozását. A parkban kapott helyet a „Határtalan Madár” emlékmű, Balog Anita és Árvay László képzőművészek alkotása. A madár mint a szabadság jelképe, az egykoron a két szomszédos falu között húzódott vasfüggöny, a szögesdrót maradványaiból készült. A parkban kereszt áll a határ tényleges helyén, illetve egy emlékmű a 2004 május 1-i EU csatlakozás időpontjával. Mind a szlovén, mind a magyar oldalon pihenőhelyet alakítottak ki.
Utunkat keleti irányba kezdjük Szentistvánlak felé.
Eredeti neve Jósec, amit még a XIX. század végén változtattak Szentistvánlakra. 1935-ben elvesztette önálló település státuszát és Bödeházához csatolták. A kis településrész a hetési falvak jellegzetességeit viseli.
Mit is jelent a Hetés szó? Hetés tájegységi és néprajzi fogalom. A legelterjedtebb vélemény szerint a hetes számnévvel függ össze, tehát Hetés a 7 különböző, „-háza” végződésű falut jelöli: Gálháza, Pálháza, Szijártóháza, Gáborjánháza, Bödeháza, Göntérháza, Nyakasháza. Ezek közül Pálháza és Gálháza a török háborúk idején pusztultak el, lakóik a mai Zalaszombatfát alapították. Nyakasháza ma nem lakott vidék, csak dűlőnév őrzi a település 600 éves múltját. A Hetés, mint tájegység Zala megye délnyugati csücskében helyezkedik el, a Kerkától délnyugatra, a szlovén határ közvetlen közelében, a Göcsej mellett háromszög alakban. Hetés népe magyar, de nyugaton széles körívben szlovénekkel szomszédos. Délre a Lendva és a Mura közti falvakat szlovén és horvát nyelvterület határolja. Hetés vidéke egészen sík, északkeleti és délkeleti határai viszont dombokon végződnek. Hetés központja a trianoni szerződésig Dobronak (Szlovénia) volt.
Szentistvánlakon a földútnál forduljunk északnak a nagy Z és a Z– turistajelzésen.
A Z– jelzést felváltja a Z▲ nyugati irányba. Itt már a Riganóci-szőlőhegyen járunk. Ezt a területet a magyar–szlovén határ vágja ketté. Nagyobbik fele Szlovéniához tartozik, ma már présházakat, pincéket csak a szlovén oldalon találunk. A hegy magyarországi része egykor Jósechez tartozott. A Riganóci-hegy legmagasabb pontjára a jugoszláv határőrök magasfigyelőt („mafit”) építettek, alatta pedig vasbeton bunkert alakítottak ki. A toronyból szép időben megfigyelhető volt a Lendva-hegy felé húzódó határvonal és a Hetés egész területe.
A kilátótól délre folytassuk utunkat a „Csikólegelő” elnevezésű terület mentén. Zsitkóchoz közelebb eső földúton térjünk északkeleti irányba. Hamarosan visszaérünk a kiindulási pontra.
Vissza a pihenőhelyhez
Bödeháza erdei kirándulóhely A Hetés tájegység Zala megye délnyugati csücskében helyezkedik el, a Kerkától délnyugatra, a szlovén határ közvetlen közelében, a Göcsej mellett háromszög alakban. Egyik apró falva Bödeháza, szinte a szlovén határon fekszik. Innen indulva ajánlunk három gyalogos és három kerékpáros túrát.