funiQ logo

This article is not available in 中国语文. This is the 匈牙利 version of the article.

Irány Szentendre!

Download track as GPX file to load it on your GPS device.
Teljes táv: 42 km
Össz. emelkedő:  100 m
Össz. lejtő: -100 m
Magasság max.: 112 m
Magasság min.: 97 m

Belvárosból a Duna partjára

Budapesti lakosként nincs is jobb, mint egy szép, derűs hétvégén bringára pattanni, és kitekerni Budapestről - persze érdemes néhol megállni útközben. Az egyik legnépszerűbb irány észak felé vezet, és nem is jogtalanul: a Szentendre felé vezető út a hangulatos Római-parton vezet át, majd továbbtekerhetünk egy nyugodt bringaúton, keresztül egy különleges ártéri erdőn. Elérve célállomásunkat, Szentendre nagyszerű barokk belvárosában tölthetünk el egy szép napot.

kerékpáros a Dunakorzón

Túránk a Margit híd budai hídfőjétől indul, itt vezet a Dunával párhuzamosan az EuroVelo 6 nemzetközi kerékpárútvonal. Ez lehetne garancia a minőségre, és bár az elején tényleg kellemes bringaúton haladhatunk, később érdemes lesz odafigyelni, mert néhol az útburkolat, máshol az irányjelző táblák hiányosak – bár ez szerencsére a 2020-as felújítás után sokat javult.

Némi tekerés után elérjük Óbudát. Bár a bringaút a parton vezet minket, kíváncsiaknak és ráérőseknek megéri római kori emlékek után vadászni a környéken, például a Nagyszombat utcánál befordulva máris az aquincumi katonai amfiteátrumnál találjuk magunkat. Ha még sosem jártunk az ókori falak közt, ez jó alkalom, hogy közelről is átérezzük a római Colosseumnál is nagyobb, I. századból való aréna méreteit. Ha nem itt kelünk át a túloldalra, fontos tudni, hogy a Tímár utcai felüljárón, ahol az EuroVelo útvonala is halad, csak a biciklit tolva szabad átkelni!

A Szentlélek térnél többfelé is vezet kerékpárút, de mi a Fő tér felé vesszük az irányt egy rövid macskaköves úton, és elhaladunk Varga Imre szoborcsoportja, a Várakozók előtt. A macskakő tényleg nem kellemes a biciklin ülve, de a hangulatos tér miatt ez a rövidke szakasz kibírható. Az óbudai gázgyár és a Graphisoft Park mellett eltekerve újra a Duna mentén haladhatunk, majd elérjük a Római-partot.

Itt a sok gyalogos miatt hétvégén kissé lassabban tudunk tekerni (a tömegben inkább toljuk a biciklit), de nem is érdemes sietni: ropogós lángos és frissen sült hekk vár ránk, de pihenhetünk a Dunába benyúló stégen, és az öreg fák árnyéka is kellemes lazítást ígér. Pünkösdfürdőt elhagyva egy kis hídon átkelünk a Barát-patakon, és a gáton folytatjuk utunkat, elhagyva ezzel Budapestet.

Bár Szentendrére a 2019 elején felújított, 11-es főút melletti bicikliúton is eljuthatunk, ne hagyjuk ki a túra legszebb részét, mindenképp kerekezzünk az ártéri erdőn át! Ezen a különleges szakaszon az érintetlenül hagyott erdő fantasztikus nyugalmat áraszt, és csodás fényjátékok kísérik utunkat. Élvezzük ki, mert hamarosan beérünk a városba, de addig még mocsaras részeken, kanyargós úton haladunk. Különösen élvezetes lett ez a szakasz, miután 2020 őszén felújították, így kitűnő minőségű, kellően széles kerékpárúton, és a Dera-patak felett új hídon keresztül érjük el Szentendrét.

Tipp: Útvonalunk két nagyobb tó közelében halad, kis kitérővel mindkettő könnyen elérhető. A Megyeri híd után a Lupa-szigeti úton balra fordulva elbiciklizhetünk a Lupa-tóhoz, ahol hatalmas strandon számos sportolási és szórakozási lehetőséggel kombinálhatjuk a kerékpározást. A Lupa-szigeti úton továbbhaladva, a Szentend­rei út túloldalán pedig az Omszki-tóhoz jutunk, ahol bár fürdeni nem tudunk, de kellemes látvány, napozási lehetőség és egy Wakeboard Centrum fogad minket, ahol kezdőként akár órákat is vehetünk.

omszki-tavi wakeboard pálya
Omszki-tavi wakeboard pálya Photo: funiQ

A város házai közé érkezve a Duna Korzó mentén gurulunk egészen Szentendre történelmi belvárosáig. Itt nyugodtan lakatoljuk le a kerékpárokat, hiszen a várost gyalogosan érdemes felfedezni, így nem kell kihagynunk egy-egy izgalmas sikátort, meredek kacskaringós lépcsőt sem. A Dunakanyar kapujában található város különleges, mediterrán hangulatát a szerbek által épített barokk belvárosának köszönheti. Hatalmas élmény szűk utcáin sétálgatni, megnézni díszes ortodox templomait vagy elfogyasztani egy kávét és gyönyörködni a pezsgő-nyüzsgő forgatagban. Festői környezete nem csak a turistákra hat, de számos festőt és írót is megihletett, így szerencsére mi is rengeteg galéria és múzeum közül választhatunk.

A városnézés után akár HÉV-vel is visszajuthatunk Budapestre, a megállók peronján felfestett kerékpáros piktogram jelzi, hogy melyik ajtón lehet felszállni. A BKK járatain a kerékpárnak külön jegyet kell váltani! Ha mégis van még kedvünk tekerni, akkor visszafelé kipróbálhatjuk a másik, gyorsabb útvonalat. Ehhez az úthoz a Duna Korzóról a főút felé kanyarodunk, és a 11-es úttal párhuzamosan biciklizünk vissza Pünkösdfürdőig. Innen kis forgalmú utcákon, majd ismét az EuroVelo 6-on érünk vissza Budapestre, a Margit híd budai hídfőjéhez.

bicajozás a Duna-parton
Bicajozás a Duna-parton Photo: funiQ

Látnivalók