A vizek városában - A tatai Öreg-tó körül
Download track as GPX file to load it on your GPS device.Teljes táv: | 7 km |
---|
Össz. emelkedő: | 70 m |
---|---|
Össz. lejtő: | -70 m |
Magasság max.: | 142 m |
---|---|
Magasság min.: | 125 m |
A túra során feltárul előttünk a tatai Öreg-tó és közvetlen környezetének csodálatos világa, és nem utolsósorban a romantikus Tatai vár. Útközben jobbnál jobb fagyizók, éttermek, büfék várnak minket. A túrát elsősorban családoknak, baráti társaságoknak, romantikára vágyóknak, kezdő bicajosoknak ajánljuk. Az útvonal kerékpárúton, murvás sétányon, gépjárműforgalom elől elzárt kis utcákon halad. Ha esetleg az Öreg-tó megkerülése nem lenne elég kihívás, vagy szeretnénk többet felfedezni a „vizek városából”, ajánljuk a közeli Cseke-tó körbetekerésével kombinálni a programot.
Kezdjük a körtúránkat Tata leghíresebb épületénél, a tóparton álló Várnál. Az 1300-as évek végétől folyamatosan épített és átépített vár ma Tata egyik gyöngyszeme. Fénykorát Luxemburgi Zsigmond és Hunyadi Mátyás idején élte, mint királyi nyaralókastély, az itt élt Esterházy-család építkezése pedig romantikus stílusjegyeket kölcsönzött az épületnek.
A túránk központjában álló Öreg-tó amellett, hogy Magyarország egyik legidősebb mesterséges tava, egyben Európa egyetlen olyan városi tava, amelyen az őszi és téli hónapokban vadludak és más költöző madarak tízezrei találnak átmeneti menedéket.
A hangulatos Tópart utcán indulunk el a tó északi csücske felé (ha szemben állunk a várral, jobbra). Szinte egész évben sok turistára lehet itt számítani, ezért óvatosan közlekedjünk, főleg a vár környékén. Földszintes házak és a tó melletti dús növényzet között haladunk el a Cifra-malom, majd egy lakatfal előtt – mi sem jelzi jobban a helyszín romantikus voltát -, majd az út végén jobbra fordulunk, a tópartot követve. Az útnak erről a szakaszáról gyönyörű képeket lehet készíteni a tó vizén visszatükröződő várról. A parton haladva kisebb stégek, csónakkikötők törik meg a vízpartot, míg a másik oldalon egy újabb XVIII. századi, barokk stílusban épült egykori malom, majd egy halászcsárda késztet megállásra. A csárda után maradjunk a tó mellett, az egyik leghangulatosabb szakasz következik. Közvetlenül a vízpart mellett tekerhetünk, a tó fölé boruló, hatalmas fűzfák mentén, miközben széles panorámát kínál a tó. A kerékpárút mellett találjuk az Új Kajakház Ökoturisztikai Központ modern épületét, ami szintén jó indulási pont lehet, hiszen autónkat a parkolóban hagyva saját vagy itt kölcsönzött kerékpárral indulhatunk neki túránknak.
Tipp: Több helyen is rátérhetünk az 1-es út mellett futó, Tatát Tatabányával összekötő Általér-völgyi kerékpárútra (Tópart utca, Fáklya utca). Gyönyörű környezetben kerékpározunk, erdők-ligetek, patakpart és mezők mellett, elhaladunk a Derítő-tó és a Kacsás-tavak mellett is, egészen a Vértesszőlősi elágazásig. Balra fordulva átkelünk a síneken és a főúton, majd a Templom utcán emelkedve, a táblákat követve érkezünk meg a páratlan régészeti leleteket bemutató Vértesszőlősi előembertelephez. A ’60-as években itt találták meg és ásták ki a nagyjából 300 ezer éve élt őskőkori előember telephelyét és a Samunak elnevezett előember koponyacsont-darabját. A kitérő 9 km oda-vissza.
A Tópart utcai büfésornál érdemes felfrissülni, mert egy darabig nem lesz rá lehetőség. A következő egy km a napozóké, strandolóké, amíg meg nem érkezünk a tó déli kanyarjába, a Tófarokhoz. Kissé eltávolodunk a tótól, és innen már murvás-földes úton haladunk tovább, a turistajelzéseket követve. Mintha egy másik világba csöppennénk, dús növényzettel körülvéve haladunk a csendes, erdei környezetben.
Átkelünk az Által-ér fölötti hídon, majd a vadromantikus tájban mintegy másfél kilométeren át kanyarogva nemsokára visszaérkezünk a tó partjára. Továbbhaladunk a tó mellett, látványos platánok, fűzfák és a természetes vízpart biztosítják a díszletet.
Tipp: Az Öreg-tó nyugati partja felett magasodik a Kálvária-domb. Megközelíthetjük tó felől a Fekete út vagy a Kálvária utcán keresztül is. A domb két meghatározó látványossága a tetőn álló, XIV. századi, gótikus templomra épült barokk kápolna, valamint a 30 méter magas Fellner Jakab-kilátótorony. Az eredetileg sörétöntödeként üzemelt épületet 1939-ben építették és az 1960-as évektől kezdve működik kilátóként – ehhez persze meg kell másznunk a közel 200 lépcsőfokot, de a kilátásért megéri.
Hamarosan ismét felbukkan a láthatáron a tó északi végében álló vár, mi pedig elérünk a 2020-ban felújított Esterházy-kastélyhoz és a körülötte lévő angolparkhoz. A valaha nagy történelmi eseményeknek is helyszínt adó, késő barokk stílusú épület a városképet meghatározó építész, Fellner Jakab első jelentősebb munkája.
Itt már ismét nem árt óvatosan biciklizni, hiszen sok gyalogossal kell osztoznunk az úton. A vár felé továbbhaladva, mielőtt véget érne körtúránk, álljunk meg egy percre az óriási platánfa előtt, amelyet egyszer Európa egyik legszebb fájának is megszavaztak. A több mint 230 éves fát az Esterházy-család hozatta ide Versailles-ból; a ma 19 méter magas és 650 cm körfogatú növény azóta is őrzi a várkaput.