Tormafölde
A zala megyei Tormaföldének ugyan csak néhány száz lakosa van, mégis beszélhetünk helyi borturizmusról, gasztronómiai fesztiválról, vadászturizmusról is, sőt, a településhez tartozik a környék egyik legvonzóbb turisztikai látnivalója, Vétyemi ősbükkös is.
Tormafölde határában több szőlőhegyet találunk, a legismertebb és a legkönnyebben megközelíthető a Szent János-hegy. A szőlőhegyen több, építészeti szempontból értékes présházat láthatunk, ezek közül néhányat szépen felújítottak. Tormafölde a Zalai borvidék Muramenti körzetének része, az itteni dombhátakon többen igen komolyan foglalkoznak borturisztikával, már több borászat nyitott kóstoltató helyeket is itt.
Minden év októberében tartják Tormaföldén a Bor-, toros- és gesztenyefesztivált, ahol főzőverseny, kézműves vásár, kulturális programok, valamint bor- és pálinkakóstolók várják a vendégeket.
Tormafölde rendezte az első térségi borversenyt, a jövőben ezzel is szeretne a település hagyományt teremteni. A Dél-zalai Hegyközség Kerka Menti Térsége borversenyén a környező települések, azaz Kerkaszentkirály, Dobri, Lenti, Páka, Csörnyeföld, Magyarszombatfa és természetesen Tormafölde versenyzői vettek részt.
A Szent János-hegyre a megyére jellemző, fából készült négyszintes kilátót építettek, ahonnan talán az egyik legszebb kilátás nyílik a környező vidékre, a Muravidék horvát és szlovén tájaira és természetesen a Kerka völgyére.
Innen látni a vétyemi erdőt is, amelynek egy része az érintetlenül hagyott ősbükkös, azaz az erdőrezervátum. Páratlan élmény az óriási, 40 méteres bükkfák között sétálni az emberi beavatkozás nélküli környezetben.
A települést nyugaton a Kerka folyóból elágazó víz határolja - létesült is egy kis „kikötő”, ami a kajakok, gumicsónakok vízre helyezésének megkönnyítését szolgálja.
Mivel a falut hatalmas erdők veszik körül, a vadászturizmusnak is jelentős hagyományai vannak.
És ha mindez nem volna elég, a falu határában egy nemzetközi versenyeket is rendszeresen lebonyolító motocross-pálya üzemel.
Túraajánlatok
Kerékpártúrák:
- Pannon Pleasure 3. - Lispeszentadorján – Páka - Tormafölde - Lispeszentadorján
- Pannon Pleasure 5. - Lenti - Kerkateskánd - Kerkaszentkirály - Murarátka - Letenye
- Pannon Pleasure 6. - Lispeszentadorján - Lasztonya - Páka - Szécsisziget - Budafapuszta - Zajk - Kistolmács - Lispeszentadorján
- Pannon Pleasure 7. - Szécsisziget - Csörnyeföld - Alsószemenye - Kerkaszentkirály - Tormafölde - Szécsisziget
- Zala két keréken: Lenti - Lispeszentadorján (51 km)
- Zala Zöld Szíve: Kiscsehitől Szécsiszigetig
Látnivalók
Vétyem Erdőrezervátum (Vétyemi ősbükkös) A Vétyemi ősbükkös egy háborítatlan terület az erdőn belül, ahol a maga természetességében figyelhetjük meg az erdőt. Az itt lévő impozáns zalai bükkfák átlagosan 170 évesek és 40 méter magasak.
Vétyemi üveghuta A XVIII-XIX. században a vétyempusztai erdőkben működött üveggyártás emléke az üveghuta maradványa.
Martin's Cross Camp motocross pálya Tormafölde, valamint Kányavár határában nemzetközi színvonalú motocross-pálya és egy gyakorló pálya található.
Centrálé, Tormafölde A letűnt szénhidrogén-bányászat mementójaként még állnak egy gázüzemű villamos erőmű falai.
Olajos körút - Papp Simon útján turistaútvonal Zala egyik jelentősebb gyalogos túraútvonala a dr. Papp Simon geológus nevét viselő körtúra, amely a megye egykori olajvidékével kapcsolatos területeken vezet végig. A geológus nyomában járva megcsodálhatjuk a Vétyemi ősbükköst, a Maróci-szőlőhegyet és számos, Zala megye kínálta látnivalót.
Kerka folyó A szomszédos Szlovéniából eredő erek a határ közelében egyesülnek a Kerka folyóvá, amely Vas és Zala megyén keresztül a Murába torkollik. A folyó mentén termékeny réteket találunk. A környék mocsarai és erdői számos védett állatnak és növénynek nyújtanak otthont.
Egyéb látnivalók: Keresztelő Szent János-templom, kápolna, harangláb, Bükk-Makk Tanösvény
Története
A községet először 1387-ben említik oklevelek Tormafeuld néven. 1403-ban Szécsisziget részeként tartják számon. Mint akkoriban oly sok más település is, Tormafölde is a birtokosáról kapta nevét. A név a török eredetű "torma" szóból ered.
A török időkben a települést elpusztították. 1896-ban a falu teljesen leégett, csak a harangláb maradt meg. Az 1960-as években elindult egy kivándorlási folyamat, amely eleinte lassan, később pedig gyorsabban zajlott.